koniec-ery-wegla

Koniec ery węgla w Polsce?

Pakiet katowicki przyjęty na niedawnym szczycie COP24 w Katowicach jest, według wicepremiera Jarosława Gowina, szansą na połączenie racji ekologicznych z rozwojem gospodarczym. Pomimo silnej pozycji węgla w Polsce, rząd chce stale unowocześniać sektor energetyczny.


Elektrownia w Ostrołęce ma być ostatnią w Polsce

Jak przyznaje sam wicepremier Gowin, ciężko kwestionować pozycję węgla w Polsce zarówno ze względów gospodarczych jak i społecznych. Nie podważa on jednak faktu, że polska energetyka potrzebuje gruntownej przebudowy. Wkład węglowy nadal jest konieczny i uzasadniony, jednak należy równocześnie stawiać na rozwój i odnawialne źródła energii – twierdzi Gowin. Programy rządowe Energia Plus i Czyste Powietrze mają przygotować Polskę do proekologicznych zmian.

Nacisk na odnawialne źródła energii

Szczyt COP24 był okazją do zastanowienia się nad kształtem polskiej gospodarki. Pomimo stałej obecności węgla w miksie energetycznym, minister nauki i szkolnictwa wyższego zauważa, że odnawialne źródła energii to przyszłość, a wprowadzanie pewnych zmian jest potrzebne nie tylko ze względu na rozwiązania przyjazne środowisku. Rewolucja technologiczna, której jesteśmy świadkami, będzie wkrótce ekonomicznie opłacalna.

Energia ekonomicznie opłacalna

Program Energia Plus, stworzony przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz, ma pomóc utrzymać obecne ceny energii. Odnawialne źródła energii, a szczególnie energia solarna, mają przyczynić się do rozwoju energetyki „prokonsumenckiej” i „indywidualnej”. Dlatego właśnie, poprzez program Energia Plus, rząd planuje przeznaczyć odpowiednie środki dla 5 milionów gospodarstw domowych w celu budowy OZE. Jak podaje minister Gowin, w te działania włączony zostanie także Bank Gospodarstwa Krajowego oraz cały sektor bankowy.

Źródło: nettg.pl