W Zielonej Górze powstaje nowoczesne Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, które już w 2021 r. przyjmie pierwszych pacjentów. To jedna z realizacji, z których szczególnie jesteśmy dumni właśnie ze względu na charakter placówki.
Tylko w 2017 roku z opieki zielonogórskiego szpitala skorzystało prawie 10 tysięcy dzieci, a drugie tyle odwiedziło poradnie i izby przyjęć. To także szpital z największą liczbą urodzeń w województwie lubuskim. Dlatego budowa placówki dedykowanej tylko najmłodszym pacjentom była kwestią czasu. 23 września 2018 r. nastąpiło uroczyste wbicie łopaty na budowie nowoczesnego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Cała inwestycja jest warta ponad 112 mln zł.
Szpital, na który wszyscy od dawna czekali
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze ma zapewnić kompleksową opiekę medyczną na europejskim poziomie. Z usług szpitala skorzystają kobiety ciężarne oraz dzieci w wieku do 18 lat. Do ich dyspozycji będzie 6 oddziałów i ponad 170 łóżek. Na pacjentów będą czekać sale jedno- i dwuosobowe z możliwością dostawienia łóżka dla rodzica. Na każdym oddziale znajdą się dwa pokoje hotelowe dla rodziców lub opiekunów, pokoje socjalne oraz pokoje dla mam karmiących.
Zakres prac Mazela w CZMiD
W budowie zielonogórskiego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka braliśmy czynny udział. W trakcie prac byliśmy odpowiedzialni za wyposażenie nowej stacji transformatorowej zasilającej szpital oraz część istniejących oddziałów szpitalnych. Zajęliśmy się prefabrykacją, dostawą i montażem rozdzielnic nN 3200A produkcji EATON. Dostarczyliśmy i zamontowaliśmy rozdzielnicę 5-polowej SN 8DJH produkcji Siemens, dwa transformatory 1600kVA produkcji GBE oraz agregaty prądotwórcze 900kVA i 400kVA. Opracowaliśmy i uruchomiliśmy dedykowane układy automatyki SZR. Do naszych zadań należała również instalacja uziemiająca, instalacja potrzeb własnych, instalacja wentylacji oraz budowa linii kablowych SN zasilających nową stację trafo.
Trzymamy kciuki za dalsze prace i inwestycje!
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zapewni komfortowe warunki, nowoczesny sprzęt oraz dostęp do specjalistów. To także skoncentrowanie różnych specjalizacji w jednym miejscu, co znacząco poprawi jakość leczenia dzieci i kobiet w ciąży. Mamy nadzieję, że prace będą szły zgodnie zgodnie z planem i szpital ruszy już na początku przyszłego roku.