Elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0

W połowie września spółka KGHM ZANAM rozpoczęła w Legnicy budowę pierwszej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0. Czym będzie się wyróżniać na tle innych elektrowni i co oznacza to dla przemysłu energetycznego?

Technologia 4.0

Technologia 4.0, w oparciu o którą działać będzie nowa elektrownia fotowoltaiczna KGHM, zakłada, że obiekt jest w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany. Elektrownia będzie także wyposażona w wirtualną dyspozytornię oraz system monitorowania wysokiej rozdzielczości. Rozwiązanie to umożliwia diagnostykę stanu technicznego oraz zdalne wykrywanie usterek przez całą dobę. Do monitoringu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów opracowano zaawansowane algorytmy analityczne, których zasada działania oparta jest na przetwarzaniu zbiorów danych, uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.

Elektrownia fotowoltaiczna będzie budowana zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej.


Przeczytaj również: Fotowoltaika w Polsce stale rośnie


Strategia 4E

Według strategii Polskiej Miedzi, do 2030 roku połowa zapotrzebowania na energię KGHM Polska Miedź będzie pokrywać z własnych źródeł, w tym właśnie z OZE.

Budowa elektrowni w Legnicy ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Przewiduje się, że roczny poziom produkowanej energii wyniesie około 3 GWh.

Jak wygląda plac budowy?

  • Obszar zabudowy elektrowni – 39535,00 mkw.
  • Elektrownia będzie wyposażona w 9534 sztuki paneli fotowoltaicznych, powierzchnia paneli to 2,2 krotność powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, a łączna długość ustawionych w rzędzie paneli to ponad 15 km
  • Łączna długość wykorzystanych w elektrowni przewodów – to 142 km, a waga miedzi w przewodach – 4,3 tony
  • Docelowa moc elektrowni – 3,146 MWp.
  • Roczny poziom produkcji energii – około 3 GWh.

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.