Inteligentne budynki KNX. Instalacja elektryczna nowej generacji

Programując inteligentne budynki KNX, umożliwiamy optymalizację pod kątem wydajności i monitorowanie procesów zachodzących w obrębie docelowego obiektu. Czym jest instalacja elektryczna nowej generacji? Jakie płyną z niej korzyści?

Specyfika inteligentnych budynków KNX

Elastyczny, zintegrowany system, złożony z wszystkich instalacji, które w standardowo zaprojektowanych obiektach funkcjonują oddzielnie stanowi istotę automatyki budynkowej, nastawionej na stosowanie możliwie najbardziej energooszczędnych, a przy tym ergonomicznych rozwiązań.

Jakie są podstawowe funkcjonalności inteligentnych budynków KNX? Przede wszystkim, zapewniają one skuteczne regulowanie poszczególnych komponentów, organizują ich działanie w najbardziej efektywny, optymalny sposób oraz umożliwiają intuicyjne odpowiadanie na rejestrowane aktywności czy też zmiany zachodzące w otoczeniu. W praktyce oznacza to, że możemy w inteligentny sposób zarządzać m.in.:

  • oświetleniem,
  • multimediami,
  • ogrzewaniem,
  • urządzeniami nawadniającymi,
  • roletami,
  • bramą garażową i wjazdową,
  • monitoringiem CCTV.

Zobacz również: Automatyka budynkowa z korzyścią dla naszego życia

Podstawowe korzyści

Inteligentne budynki KNX wyznaczają nowe standardy komfortu i spokoju użytkowania, pozwalają również na znaczne ograniczenie zużycia energii i wygenerowanie mniejszych kosztów. Odbywa się to na kilku różnych poziomach. Przykładowo, za sprawą inteligentnego zarządzania oświetleniem i ogrzewaniem, które automatycznie dostosowuje się do warunków atmosferycznych, pory dnia i współgra z rejestrowaną obecnością użytkowników, Mazel pomaga kontrolować generowane koszty i podnieść funkcjonalność budynku. Wszystkie urządzenia działają więc tylko wtedy, gdy jest to wymagane.

Z każdym bowiem elementem inteligentnych budynków KNX powiązany jest rozbudowany system korzyści. Podstawową zasadą, która nam przyświeca, jest budowanie pełnej świadomości dotyczącej tego, co dzieje się na objętym standardem KNX terenie. Mamy przy tym na uwadze kwestie bezpieczeństwa; nadzór i kontrola dostępu gwarantują zachowanie maksymalnego poczucia pewności, podobnie jak funkcja aktywowania i dezaktywowania alarmu albo powiadomień o tym, które okna i drzwi są otwarte.

Inteligentne budynki – standard KNX

Standard KNX nie tylko definiuje normy w zakresie automatycznego sterowania budynkami. Ponieważ jest systemem otwartym, współtworzą go czołowi światowi producenci, dostosowujący się do aktualnych pragnień i wymagań użytkowników, dostarczających zharmonizowane, wzajemnie kompatybilne produkty. Możliwość dowolnej rozbudowy nie wymaga zatem lojalności w stosunku do jednej, konkretnej marki, równocześnie zaś branża nie traci stabilnego, rozwojowego charakteru.